• Na bicykli bezpečne

• Na bicykli bezpečne – okresné kolo, krajské kolo, celoštátne kolo

V poslednom období má v spoločnosti prevencia dopravnej nehodovosti stále väčší význam.  V každodennom živote sú  aj žiaci základných škôl účastníkmi cestnej premávky ako chodci, cyklisti, cestujúci v prostriedkoch hromadnej alebo osobnej dopravy.  Preto je jednou z dôležitých úloh každej školy príprava detí na život v cestnej premávke. Dopravná výchova je povinnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho systému  základných škôl a realizuje sa v špecializovaných kurzoch počas školského roka.

K skvalitneniu dopravnej výchovy prispieva súťaž "Na bicykli bezpečne" organizovaná MŠVVaŠ SR, kde si žiaci rôznych škôl porovnávajú kvalitu nadobudnutých vedomostí a zručností v oblasti pravidiel cestnej premávky.

V posledných mesiacoch uplynulého školského roka sa družstvu žiakov Základnej školy Beňuš podarilo pre svoju školu, okres Brezno, ale aj pre celý Banskobystrický kraj vybojovať  v celoštátnom kole spomínanej súťaže umiestnenie, ktoré si zaslúži pozornosť okolia aj prostredníctvom regionálnych novín.

Vráťme sa ale na začiatok cesty k úspechu. Družstvo bolo na škole zostavené so žiakov, ktorí získali v rámci školskej dopravnej súťaže najlepšie výsledky medzi svojimi rovesníkmi, zároveň však zloženie muselo spĺňať aj propozície súťaže. Ema Chválová, Matúš Katreniak, Anna Solavová (všetci V. trieda) a Martin Petržel (VI. trieda) sa tak začali v popoludňajších hodinách pod vedením Mgr. Radoslava Kána intenzívne pripravovať na úspešné zvládnutie disciplín okresného kola, ktoré v konkurencii siedmych škôl okresu Brezno zvládli najlepšie a z prvého miesta postúpili do krajského kola.

V krajskom kole súťaže sme cítili malú nevýhodu v  porovnaní s niektorými okresmi nášho kraja v časti súťaže jazda podľa pravidiel cestnej premávky,  keďže najbližšie funkčné detské dopravné ihrisko pre plnohodnotný tréning je až v Krupine, ktorá bola dejiskom tohto kola. To však neznamenalo, že sa vzdáme a snažili sme sa byť najlepšími medzi ôsmymi zúčastnenými víťaznými družstvami rôznych okresov Banskobystrického kraja  v tom, čo sme mohli trénovať doma - teoretické vedomosti z pravidiel cestnej premávky, jazda zručnosti, technická zručnosť. Vyplatilo sa. Pri vyhlasovaní výsledkov v poradí od ôsmeho po prvé miesto sme zažili nádherný pocit pri ohlásení 2. miesta, kedy sme už vedeli, že nám zostáva posledná neobsadená priečka - 1. miesto a postup do celoštátneho kola súťaže.  Zároveň Ema Chválová získala pohár najlepšej jednotlivkyne a Matúš Katreniak pohár najlepšieho jednotlivca kraja.

Toto víťazstvo pre nás ale znamenalo ďalšiu intenzívnu prípravu. Poďakovanie v tomto smere patrí  Mgr. Viere Kulichovej, riaditeľke CVČ Domček v Krupine, ktorá nám umožnila pred celoštátnym finále trénovať jazdu podľa pravidiel cestnej premávky na ich krásnom dopravnom ihrisku a v neposlednom rade Ing. Ivete Bartoňkovej, riaditeľke našej školy, ktorá nás po každej stránke počas celého trvania súťaže podporovala. 27. a 28. jún sme strávili v areáli bratislavskej autoškoly, kde sme spolu s víťazmi zvyšných siedmych krajov nášho štátu bojovali o čo najlepšie umiestnenie. Okrem už spomínaných disciplín nás navyše čakali rôzne úlohy na zistenie postrehu a vizuálnej pamäte a výtvarná časť súťaže, kde sme spoločne tvorili výtvarnú prácu na tému bezpečnosť v cestnej premávke na pozemných komunikáciách. Keďže sme v Bratislave aj nocovali, organizátori pre nás vo voľnom čase pripravili zaujímavý program spojený s návštevou Dopravného múzea Bratislava a s obhliadkou Starého mesta. Pri vyhlasovaní výsledkov sme netrpezlivo čakali na naše umiestnenie a priali sme si, aby sme skončili v prvej polovici výsledkovej listiny. Toto prianie sa splnilo nad naše skromné očakávania. Skončili sme na krásnom 3. mieste a vo výtvarnej časti súťaže sme dokonca zvíťazili. Okrem medailí, pohárov a vecných cien sme si z Bratislavy odniesli aj výzvu od organizátorov súťaže, aby sme boli vo svojom okolí vzorom chodcom a cyklistom, čo s radosťou budeme napĺňať. Gratulujeme aj víťazom z Košického kraja, ktorí budú Slovenskú republiku zastupovať v európskom kole súťaže, ktoré sa uskutoční v septembri v poľskom Krakove.