• História školy

• Prvá písomná zmienka o škole v Benuši je z r.1778 v Súpise breznianskej farnosti:
          "Školská budova je drevená. Postavená bola nákladom kráľovskej komory banskobystrickej roku 1749 a je dosť pohodlná na prijatie žiakov v počte 60."

Prvá škola v Benuši bola postavená z dreva blízko dreveného kostola v roku 1749. Nevieme presne, kde stál kostol a škola, ale bolo to niekde v miestach, kde stojí dnes kaplnka. Učiteľ, krorý v škole učil, bol zároveň aj organistom v kostole. Vyučovalo sa len 3 dni v týždni, aj to len v zimnom období, keď nemuseli deti pracovať. Školu navštevovali deti z osád: Beňuš, Gašparovo, Braväcovo, Pôbišovo, Filipovo, Podholie, Srnkovo.

Druhá škola, Rímsko-katolícko lesná erárna škola, bola postavená roku 1812. Táto budova stojí dodnes v blízkosti kostola.

Pre deti z osád Braväcovo, Podholie a Srnkovo bola v rokoch 1873 - 1875 postavená Štátna ľudová škola Bravacô, prvá škola tohto typu na Horehroní.

Pre deti z osady Filipovo bola vytvorená v roku 1920 škola s jednou triedou. 01.01.1930 bola otvorená nová škola vo Filipove. Roku 1933 sa tu učilo v troch triedach.

Roku 1926 vznikla Obecná škola v Benuši, ale učilo sa len v provizórnych budovách.

29.10.1933 bola otvorená Obecná škola na Janečke. V tejto budove sú dnes školské dielne.

1.septembra 1959 bola otvorená nová štátna škola, v ktorej sa vyučuje až dodnes.