Základná škola Beňuš

Máme radi Slovensko

Pozvánka - Brána do Horehronia

Vážení návštevníci,

tento školský rok sa naša škola zapojila do projektu v rámci systému DiGiŠkola. Jednou z úloh bolo vytvoriť propagačný film o našej obci. Budeme radi, ak si nájdete voľnú chvíľku a pozriete si výsledok práce učiteľov a ich žiakov. Nájdete ho na stránke  https://digiskola-projekty.iedu.sk/index.php/s/51A0pmTsajSYfRn

Krátky film Vás oboznámi  s prírodnými aj kultúrnymi zaujímavosťami Beňuša a okolia.  Prehliadka začína pohľadom na panorámu Slovenského Rudohoria a Nízkych Tatier. Na Národný park Nízke Tatry upozorňuje informačná tabuľa v centre obce. Obcou preteká rieka Hron.

Najstaršie obdobie obce pripomínajú krásne drevenice s pôvodnou architektúrou. Medzi dominanty obce patrí rímsko-katolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie z 18. storočia, kaplnka Jána Nepomuckého zo začiatku 19. storočia, budova lesnícko-erárnej nemocnice, ktorú založil významný slovenský dejateľ a lekár Gustáv Kazimír Zechenter Laskomerský. V okresnom meste Brezno pôsobil ako bansko-lesný lekár v rokoch 1853 - 1868.

Pamiatkami z novšej histórie sú pomníky padlým z 1. a 2. svetovej vojny.

V súčasnosti panuje v obci dynamický život. Okrem obecného úradu, materskej a základnej školy tu sídlia aj Lesy SR, Odštepný závod Benuš.

Len niekoľko kilometrov je vzdialená národná prírodná pamiatka Bystrianska jaskyňa, najvýznamnejšia jaskyňa Horehronského podolia. Je známa ako zimovisko viacerých druhov netopierov.