Základná škola Beňuš

Prihlásenie
 • Futbalom proti rasizmu

  Dňa 17. októbra 2018 sa v ZŠ  s MŠ Závadka nad Hronom uskutočnil 7. ročník futbalového turnaja „FUTBALOM PROTI RASIZMU“ pod záštitou medzinárodného projektu FARE. Turnaja sa zúčastnilo 6 tímov: ZŠ Telgárt, ZŠ s MŠ Pohorelá, ZŠ Heľpa, ZŠ Polomka, ZŠ Beňuš a  ZŠ s MŠ Závadka nad Hronom. Každý tím si so sebou priniesol tematický plagát. Všetky plagáty boli umiestnené na stenách telocvične. Hralo sa systémom každý s každým. Víťazný tím ZŠ TELGÁRT si so sebou odniesol putovný pohár.

  Do galérie Futbalom proti rasizmu boli pridané fotografie.

 • Kuba - dve tváre slobody

  V utorok 16.10.2018 žiaci 7.-9.ročníka strávili veľmi príjemné a poučné dopoludnie. Spolu s deťmi z iných základných škôl spoznávali svet okolo nás. Žiaci sa zúčastnili projekcie Kuba – dve tváre slobody, ktorú im priniesol tím z OZ Cre-Edu – projekt Svet okolo nás, ktorý spolupracuje s Ministerstvom kultúry SR. Táto dokumentárna projekcia bola plná zaujímavých informácií o štáte Karibiku. Projekciou nás previedli dvaja sprievodcovia. Kubu sme spolu s našimi sprievodcami prešli krížom krážom, od hlavného mesta Havany cez malebnú oblasť Viñales až po mesto revolucionárov Santiago de Cuba. Na konskom chrbte sme sa vydali na tabakovú plantáž a pozreli sa na ručnú výrobu svetoznámych kubánskych cigár, potopili sa do priezračných vôd Karibského mora v zátoke Sviní, prezreli si koralové útesy zblízka a pozreli sa do očí žralokom, preskúmali pestrú kubánsku krajinu, sformovanú zmesou sopečnej aktivity a tektonického posunu litosférických dosiek. S miestnymi ľuďmi zažívali jedinečnú atmosféru energického a farebného karnevalu, pohostinnosť miestnych v tzv. Casa particulares a spoločne s kubánskymi vedcami sme boli svedkami kladenia vajec morských korytnačiek kariet. 

  Na záver sa zvedavé deti mohli opýtať na všetko, čo ich zaujímalo. Sprievodcovia nám povedali, ako dlho boli na Kube, aké jedlo im najviac a najmenej chutilo, kde spávali, ako sa k nim správali obyvatelia Kuby.

  Pre každého z nás bola projekcia vo forme filmu veľmi poučná a mnohí z nás budú možno rozmýšľať nad tým, ako by mohli tento krásny štát navštíviť.

 • Zber šípok

  Aj tento rok sme sa zapojili do jesenného súťažného projektu ZBER ŠÍPOK SPOLOČNE S LESMI SR, ktorý po druhýkrát organizujú LESY SR, š.p. Nazbierané šípky môžete priniesť do školy každý deň a odovzdať ich triednym pani učiteľkám. Najlepší zberači budú odmenení zaujímavými cenami. Súťaž trvá do 22.10.

  Zberom šípok si môžete spríjemniť jesennú prechádzku v krásnom slnečnom počasí.

 • Športom proti drogám

  Dňa 5.10.2018 sa v ZŠ Jasenie konal XVII. ročník cezpoľného behu "ŠPORTOM PROTI DROGÁM". Preteky boli určené pre žiakov 1. stupňa základných škôl okresu Brezno. Zo zúčastnených 13 škôl obsadili naši štvrtáci pekné 7. miesto. BLAHOŽELÁME a ĎAKUJEME za reprezentáciu školy.

 • Aktualizácia údajov
  Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • Našim starkým – Z ÚCTY

  Prišiel október a my opäť prežívame jeho neopakovateľné čaro. Z horiacich stromov, teda krásne sfarbených stromov, zoskakujú listy a odnášajú si svoje tajomstvá. Vietor ich unáša v diaľ. A čo „TY“  človek? Ako možno vnímať krásu človeka?

  Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok.

  Človek je krásny podľa múdrosti, čo zračí sa mu v oku.

  Podľa vrások a bielych vlasov,

  podľa slov, keď ponára sa v hovore s deťmi do rokov, keď aj on bol mladý.

  Človek je krásny vtedy, keď ho ľudia majú radi.

  V prírode sa striedajú štyri ročné obdobia – jar, leto, jeseň zima. Každé je plné krás. V živote človeka ich pozorujeme tiež. Narodí sa človek , malý človiečik, nevinný, nežný a taký krehký. Rastie, rastie a ani sa nenazdá, je z neho dospelý..... a ešte pár rôčkov ... je starší a starší, a  zrazu pocíti .... je tu jeseň – JESEŇ ŽIVOTA. JESEŇ. Aká je?

   Krásna  a  farebná, ale i smutná plná  kvapiek. Sú to slzy, či kvapky dažďa? Jeseň je i bohatá ... prináša múdrosť a veľa poznania. Vďaka Vám za to milí starkí, vďaka Vám za chvíle, ktoré nám dennodenne venujete   Z LÁSKY.

  V nedeľu 14. októbra 2018 sme pozdravili naše staré mamy, starých otcov, babky  a dedkov programom. Náš program  sme si pripravili z úcty:

  • z  úcty k múdrosti,
  • z  úcty k poznaniu,
  • z  úcty k veku,
  • z úcty k našim milým  starým  rodičom.

  Zasadačka OÚ v Beňuši sa rozozvučala spevom malých i veľkých.

  Dievčatá a chlapci zo speváckeho krúžku, ale i tí, ktorí sú zdatní v recitácii, si pripravili pre prítomných nádhernú kyticu. Uvili ju z básní, scénky a piesní ľudových, ale i populárnych, ktoré spievajú s obrovskou chuťou. Milí „ speváčikovia“ i „herci“, urobili ste mi veľkú radosť! Verím, že ste potešili i ostatných prítomných. Ale nebolo treba veľa slov. Stačilo sa  popozerať a započúvať  okolo seba. Úsmevy na tvárach, či oči trblietavé od sĺz a potlesky sú toho skvelým dôkazom.

  Na záver my dovoľte vysloviť niekoľko želaní:

  • nezabudnite ísť  k starkým na návštevu,
  • popočúvajte ich, ako sa majú,
  • vždy ich pozdravte,
  • v autobuse uvoľnite miesto,
  • pomôžte s ťažkým nákupom,
  • ale hlavne nikdy nezabudnite na úctivé a milé slovo,  na úctivé a milé správanie.

  Všetci budeme raz starí  a dostaneme len to, čo sme dávali.          pani učiteľka Zuzka

  FOTOGALÉRIA

 • Pozdrav od pani spisovateľky Márie Vrkoslavovej - Ševčíkovej

  Vážená pani riaditeľka, vážené pani učiteľky, milí žiaci,

              chcem sa Vám ešte raz touto cestou poďakovať za milé prijatie a priateľskú atmosféru, ktorú ste vo Vašej škole vytvorili  pri prezentácii mojej knihy Pes Gordon a jeho priatelia. Musím sa priznať, že napriek tomu, že som bola na viac ako 200 školách, až takéhoto srdečného, priam rodinného prijatia sa mne a mojím spoločníkom (manželovi a Gordonovi) nikde nedostalo. Veľmi milo ma prekvapila prezentácia mojich kníh prostredníctvom počítača, len ma mrzí, že knihu Veľké dobrodružstvá malého havkáča som Vám nemohla priniesť ani v jednom exemplári. Je to kniha najmä pre prvákov a druhákov a najmä jej druhá časť sa týka predvianočného obdobia. Túto knihu mám v počítači v dvoch častiach, pošlem Vám ju v nasledujúcom maile a ak p. riaditeľka uzná za vhodné, môžete si ju vytlačiť. Ak môžete, vytlačte si ju na farebnej tlačiarni, sú tam krásne fotografie prírody, zvieratiek, niektoré sú od známeho ornitológa p. Sanigu. Foto psíka je odo mňa a vianočný stôl prestretý pre troch je náš vianočný stôl, keď ešte moja maminka bola medzi nami....  Je to veľmi milá a hľadaná kniha, ktorá je už dávno vypredaná a ja sama mám len jeden autorský výtlačok, tak aspoň takto by som Vám chcela urobiť radosť. V prílohe Vám posielam aj "Projekt Čítanie s porozumením", myslím si, že neuškodí, keď sa ho zúčastníte a najmä žiakov by mali potešiť certifikáty čitateľa. 

            Milí moji priatelia - ešte raz Vám za všetko ďakujem, mám na Vás a Vašu školičku pekné a milé  spomienky a keď sa do krásneho Horehronia vrátim, určite Vás neobídem, či už s novou knihou (ak budem zdravá), alebo bez nej.

  Veľa srdečných pozdravov z Bratislavy Vám posielajú

  Mária a Jaroslav Vrkoslavovci a Gordík Vám posiela pacičku.

 • Beseda so spisovateľkou Máriou Vrkoslavovou-Ševčíkovou 2018

  V piatok ráno do našej školy zavítal zvláštny hosť. Mal štyri nohy, chvost, dlhé veselé ušká a telo pokryté srsťou čokoládovej farby. Čudujete sa, kto to mohol byť?
  Bol to náš nový kamarát a na pár hodín aj nový žiak našej školy. Ešte stále nerozumiete?
  Je preto čas, všetko vysvetliť!
  Našu školu navštívil pes Gordon, hlavný hrdina knihy: Pes Gordon a jeho priatelia. Samozrejme, že neprišiel sám. Sprevádzala ho milá pani spisovateľka Mária Vrkoslavová-Ševčíková a jej starostlivý manžel. Keď sa Gordon zoznámil s novou školou a deťmi v nej, našiel si miesto vedľa svojho pána, potom beseda so spisovateľkou pani Máriou mohla začať. Pani Mária nám vyrozprávala prečo začala písať knihy, v krátkosti nás zoznámila s titulmi, ktoré venovala jej vernému priateľovi Gastonovi, neskôr aj Gordonovi a potom nám predstavila jej posledné knižné dielko Pes Gordon a jeho priatelia. Žiačky štvrtého ročníka Adelka a Jasnička vystriedali rozprávanie pani Márie a prečítali krátku ukážku zo spomínanej knihy. V knihe sme mohli nájsť niekoľko fotografií, ale aj úryvok, v ktorom pani spisovateľka spomína psíkov nášho žiaka Peťa Šišku, Daga a Kazana. Zároveň Peťovmu ockovi, pánovi Šiškovi ďakujeme za sprostredkovanie tejto úžasnej besedy.
  Gordonovi, ako nášmu novému žiakovi sme podarovali žiacku knihu našej školy a zapísali sme mu zápis s veľkou jednotkou za správanie. A nielen to! K jeho narodeninám mu deti zaspievali a podarovali malý darček. Gordon sa nám všetkým poďakoval zavýjaním a krútením chvostíka.
  Darček dostali aj naši žiaci a to 18 nových kníh Márie Vrkoslavovej Ševčíkovej a jej psieho miláčika Gordona. Na  svojich čitateľov budú čakať v polici našej školskej knižnice.

  Pes má v živote len jediný cieľ... darovať svoje srdce. J.R. Ackerley
  Gordon svoje psie srdiečko, počas piatkovej návštevy našej školy, daroval každému, kto sa s ním stretol.

  pani učiteľka Slávka

  Do galérie Beseda so spisovateľkou Máriou Vrkoslavovou-Ševčíkovou 2018 boli pridané fotografie.

 • Horehronské hry 2018

  Dňa 3.10.2018 sa naši žiaci zúčastnili atletických pretekov v Banskej Bystrici. Konkurencia bola veľká. Tento rok sa podujatia zúčastnilo viac ako 600 pretekárov zo 62 klubov a základných škôl.  Aj keď im počasie neprialo, našich žiakov to neodradilo a viacerým sa podarilo umiestniť v “prvej desiatke“.

  Najúspešnejšou z našich žiakov bola Bibiána Jančová (7. ročník), ktorá v kategórii mladších žiačok v chôdzi na 1000 m získala 1. miesto!
  Z mladších žiačok sa darilo aj Emke Pauliakovej  z 8. triedy, ktorá v behu na 60 m obsadila 13. miesto z celkového počtu 57 pretekárok a v behu na 300 m 10. miesto zo 40 pretekárok.
  Zo starších žiačok sa veľmi dobre umiestnili aj sestry Matulíkové z 9. triedy. V behu na 60 m Karolína obsadila 8. miestoKristína 12. miesto z celkového počtu 30 pretekárok. Karolína sa tiež umiestnila na 5. mieste v behu na 300 m, z celkového počtu 19 pretekárok.
  Za mladších žiakov pretekali Oliver Kán (8. ročník) a Lukáš Kochan (7. ročník). Ich výkon bol takisto skvelý. V behu na 1000 m obsadil Lukáš 5. miestoOliver 8. miesto z celkového počtu 25 pretekárov.
  Okrem vyššie spomenutých nás ešte na podujatí reprezentovali Petra Murgašová, Sabína Vojtková-Kubandová, Nina Škantárová a Mário Srnka, ktorí sa tiež nedali zahanbiť a môžu byť na seba hrdí, za to, že sa na týchto pretekoch zúčastnili.
  Všetkým súťažiacim GRATULUJEME!
  Podrobné výsledky si môžete pozrieť na adrese www.hrdosport.sk

 • Cezpoľný beh Beňuš 2018

  V piatok 28. septembra 2018 naša škola v spolupráci s Obcou Beňuš usporiadala už XIII. ročník "Cezpoľného behu o putovný pohár starostky obce Beňuš" pre základné školy Horehronia.

  Už tradičný cezpoľný beh je súťažou trojčlenných zmiešaných družstiev žiakov a žiačok od 5. po 9. ročník, ktorí súťažia v dvoch kategóriách podľa veku (mladší a starší). Počasie prialo, výkony všetkých družstiev boli na veľmi dobrej úrovni, o čom svedčia priložené výsledky.

  VÝSLEDKOVÁ LISTINA
  FOTOALBUM
   

 • Beňušské "Človeče, nehnevaj sa"

  Kto by túto hru nepoznal ?! Nájdeme ju takmer v každej domácnosti a v každej škole. Hru sa hráme a hráme, ale hnevať sa hneváme. V škole to pozorujeme čoraz častejšie. Prehra sa nenosí. Všetci chcú  zvíťaziť, a čo je horšie i tí, ktorí pre víťazstvo urobili veľmi málo. S radosťou sme prijali myšlienku na uskutočnenie súťaže „Človeče, nehnevaj sa! na pôde našej základnej školy. S nápadom prišiel  Mgr.Slavomír Pôbiš z OZ Horehronské športové nádeje, ktorý už zorganizoval nejednu súťaž pre deti. Dňa 27.septembra 2018 sa uskutočnilo „Beňušské ČLOVEČE, NEHNEVAJ SA!“ Podujatie bolo určené žiakov 1. a  2.ročníka základnej školy. Súťaže sa zúčastnili tri základné školy – Beňuš, Polomka a Valaská. Každú školu zastupovali dve trojčlenné družstvá. Sily  a najmä šťastie v hre si deti mohli zmerať v niekoľkých kolách s klasikou spoločenskou hrou, ale i so zväčšenou podobou tejto hry na chodbe. Veľkí panáčikovia a veľká hracia kocka rozžiarili očká detí a mám pocit, že deti si ani nestihli všimnúť, keď  im spoluhráči vyhodili panáčika.  A čo je podstatné, NEHNEVALI SA!

  Zdravé súťaženie a radosť, to bolo to, čo sprevádzalo malých hráčov. Hoci sa nám domácim, darilo menej a umiestnili sme sa na 3.mieste, vôbec nám to neprekážalo. Deti sa tešili z krásneho pohára a spoločenskej hry, ktorú  získali  pre svoj školský klub. 2.miesto patrilo žiakom zo Základnej školy vo Valaskej. Odniesli si domov pohár  a jedno družstvo aj medaily a  spoločenskú hru.

  Prvé miesto získali žiaci zo Základnej školy v Polomke. Šťastie bolo dnes na ich strane a my im to zo srdca prajeme. Najväčší pohár, medaily a spoločenská hra  im patrili zaslúžene.  Gratulujeme!

  Na záver patrí poďakovanie  Mgr.Slavomírovi Pôbišovi  za krásne ceny, sladké a zdravé občerstvenie, ale najmä za skvelý nápad s veľkou myšlienkou – súťažiť a hrať, snažiť sa vyhrávať, ale vedieť i prijať prehru, súperovi podať ruku  a vedieť prehrávať. Teda: “Človeče, nehnevaj sa!“

                                                                                          pani učiteľka Zuzka

  Do galérie Človeče, nehnevaj sa 2018 boli pridané fotografie.

 • Voľby do Rady školy - výsledky volieb

  Voľby štyroch zástupcov rodičov žiakov základnej školy sa uskutočnili 26.9.2018 v priestoroch základnej školy. Volieb sa zúčastnila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov.

  Zástupcami rodičov žiakov základnej školy boli do Rady školy pri Základnej škole Beňuš pre nasledujúce volebné obdobie zvolení

    Gažúrová Zuzana

         Ing. Kovalčík Martin

  Pôbišová Alena

      Kochanová Danka

  ako kandidáti, ktorí získali najvyšší počet hlasov prítomných voličov.

 • Festival Divadelná chalupka

  14. ročník inšpiratívneho festivalu s medzinárodnou účasťou Divadelná chalupka ponúkal aj predstavenia vhodné pre žiakov a študentov. Na jednom takom sa v stredu 19. septembra 2018 zúčastnili  ôsmaci a deviataci našej školy.
  Moderne spracovanú a emotívnu  inscenáciu Židovka priniesol divadelný súbor Columba, ktorý pracuje pri ZUŠ v Topoľčanoch.
  Ako sme sa dozvedeli, predstaveniu predchádzalo niekoľkomesačné zhromažďovanie a študovanie materiálov o židoch žijúcich pred vojnou v Topoľčanoch. Tak získali aj informácie o rodine Schönfeldových, ktorá je výnimočná tým, že ako jediná v celom Československu prežila druhú svetovú vojnu kompletná. Práve táto rodina bola námetom, podľa ktorého vznikla Židovka. A ako zaznelo v úvode, prvýkrát mali herci možnosť prezentovať túto inscenáciu  v synagóge, objekte určenom na židovské zhromaždenia.
  Mladí topoľčianski divadelníci sa zhostili témy výborne a predviedli náročné predstavenie s minimom slov a maximom hudby a pohybového prejavu. Nám už ostáva len poďakovať za ďalšie dielo, ktorým sme opäť mohli trochu viac poodhaliť život židovských spoluobčanov počas krutej vojny.

 • Aktualizácia údajov
  Dáta z programu aScRozvrhy boli aktualizované
 • Lienkovo - webové stránky pre prvákov

  V ľavom menu pribudol odkaz na webové stránky s názvom LIENKOVO, ktoré sú určené predovšetkým pre prvákov a ich rodičov.

 • Cirkus Jacko - predstavenie Máša a medveď 2018

  Do galérie Cirkus Jacko - predstavenie Máša a medveď 2018 boli pridané fotografie.

 • Výlet za odmenu do zážitkového centra Atlantis v Leviciach 2018
 • Slávnostné otvorenie šk. roka 2018/2019

  Do galérie Slávnostné otvorenie šk. roka 2018/2019 boli pridané fotografie.

 • Prihláška na štúdium na našej škole

  Vážení rodičia,

  prostredníctvom pokynov a formulára, ktoré nájdete vo vrchnom menu v časti ELEKTRONICKÁ PRIHLÁŠKA, môžete prihlásiť svoje dieťa do Základnej školy v Beňuši.

 • Pomôcky na školský rok 2018/2019

  Zoznam pomôcok pre budúcich prvákov, druhákov, tretiakov a štvrtákov:

  PRVÁCI

  DRUHÁCI

  TRETIACI

  ŠTVRTÁCI
   

strana: