• Výber strednej školy

        • Výber strednej školy v dnešnej dobe  je možno náročnejší hlavne kvôli tomu, že rodičia musia rešpektovať nielen záujmy svojich detí, ale aj možnosť uplatnenia sa na trhu práce. A tak nad výberom školy uvažujú aj niekoľko rokov.

          Je  dobré, keď už dlhšiu dobu viete, k čomu inklinujete, čo vás baví. Veľa je však takých, ktorí vôbec nevedia, kde by si mohli dať prihlášku na strednú školu.

          V určitej fáze rozhodovania by ste mali vedieť zamyslieť aj nad týmito otázkami:

          • Mám šancu dostať sa na školu?
          • Bude ma škola baviť?
          • Má škola perspektívu?
          • Mám šancu zvládnuť štúdium?
          • Ktoré sú profilové predmety?
          • Nemám s nimi problémy?
          • Bude štúdium finančne náročné?
          • Mám šance sa po škole uplatniť?
          • Chcem ísť po skončení SŠ na VŠ?

          Skúste si zodpovedať na týchto 7 otázok:

          1. Čo ma najviac baví?

          Mali by ste si postupne uvedomovať, čo vám robí radosť, čo máte veľmi radi, pri ktorej činnosti sa cítite šťastní, čo vás motivuje, poháňa a bez čoho si neviete svoj život predstaviť. Môže to byť čokoľvek. Možno radi píšete, maľujete, fotíte, pracujete so zvieratami... Možností je naozaj veľa. Často si odpovedajte na otázku, čo naozaj radi robíte a čo vám nepripadá ako práca, ale záľuba. Približne týmto smerom by ste sa mali pri výbere školy uberať.

          1. Čo som už dosiahol/dosiahla?

          Niektorí z vás sa už aj v nižších ročníkoch prejavujú ako mimoriadne šikovní a dosahujú mnohé úspechy. Spomeňte si na všetky súťaže, podujatia, prehliadky, kde sa cítili dobre alebo ste dosiahli nejaký úspech. Niektorí ste výborní športovci, ďalší recitátori, spievate, maľujete, ďalší píšete poviedky. Ak sa úspechy v určitých oblastiach pravidelnejšie opakujú, pravdepodobne ide o tie oblasti, ktoré vás nielen bavia, ale môžete v nich pokračovať aj v dospelosti v rámci svojej práce. Ak ide o oblasť, v ktorej sa nedá rozvíjať pracovná kariéra, sa jej nevzdávajte sa jej ani v dospelosti a  rozvíjajte ju v rámci svojich záujmov. Človek totiž v živote potrebuje vždy niečo také, čo mu robí skutočnú radosť a pri čom cíti skutočné naplnenie. Dôležité je neprestať robiť to, čo nám robí radosť, pretože iba vtedy žijeme skutočne naplnený život.

          1. Čo  by som robil/a, keby...

          Niekedy zameranie sa na peniaze vás môže brzdiť v uvedomení toho, čo vás najviac zaujíma a teší. Skúste si zodpovedať na tieto otázky:

          • Keby si mal/a milión eur a veľa času, kde by si išiel/išla a čo by si robil/a?
          • S kým a kde by si prežíval/a svoj čas?
          • Peniaze by som využil/a na to, aby  by si urobil/a radosť len sebe alebo aj iným ľuďom? Aký spôsobom?

          Aj na základe odpovedí na tieto otázky viac pochopíte sami seba a svoje najvnútornejšie túžby. Na to, aby ste boli skutočne šťastní, nepotrebujete milióny, ale že šťastie spočíva hlavne v nastavení mysle. Odpovede na tieto otázky vám pomôžu lepšie stanoviť si ciele a uvedomiť si, čo vás robí skutočne šťastnými. Keď pri výbere povolania prichádza do úvahy zárobok a  myslíte na peniaze, nemusíte vždy dôjsť k správnemu zisteniu. V prvej fáze je dôležité zistiť, čo vás naozaj baví a až v poslednej fáze by ste sa spolu s rodičmi mali zamýšľať nad tým, ako tento záujem skombinovať s možnosťami na trhu práce a tiež zárobkom.

          1. Aké sú moje ciele?

          Stanovenie cieľov  je predpokladom pre šťastnú budúcnosť. Človek potrebuje mať vedomie o tom, že niekam smeruje. Deviataci a ôsmaci sa vedia celkom jasne zamýšľať nad svojimi cieľmi, a to nielen v oblasti kariéry, ale aj voľnočasových aktivít, vzťahov s priateľmi či budúcich partnerských vzťahov. Keď sa žiaci o svojich cieľoch v škole rozprávajú a  zapíšu si ich, stávajú sa pre nich viac konkrétnymi, získavajú reálne obrysy, a tak zrazu majú pred sebou konkrétnejšiu predstavu, akým smerom by sa mohol začať uberať ich život.

          1. Koho obdivujem?

          Dôležité je vedieť si odpovedať aj na túto otázku. Prečo? Pretože to, akých ľudí obdivujeme, veľa vypovedá aj o našom vlastnom nastavení sveta a hodnôt. Zamyslite sa nad tým, prečo a kvôli ktorým vlastnostiam alebo prístupom máte radi určitých ľudí. Je tiež vhodné, aby ste vedeli, že je dobré obklopovať sa takými ľuďmi, ktorí vás motivujú v dosahovaní vašich cieľov a nie tými, ktorí vás v čomkoľvek brzdia. Hovorí sa, že keď prežívame čas so šťastnými, optimistickými a úspešnými ľuďmi, postupne sa takými stávame aj my.

          1. Čo ma neteší?

          Dôležitou súčasťou hľadania povolania je vedieť aj to, čo človeka neteší a čo by nechcel vôbec robiť. Keď človek niečo vyslovene neznáša, tak by to nemal robiť. Život je veľmi krátky na to, aby sme trpeli v zamestnaní, ktoré nás vôbec nezaujíma a ubíja zároveň.

          1. Čo všetko budem musieť urobiť preto, aby som mohol/mohla vykonávať vysnívanú prácu?

          Ak človek chce dosiahnuť svoj sen, musí sa naozaj snažiť. Mali by ste približne vedieť, čo všetko budete musieť absolvovať, aké typy škôl alebo ďalších kurzov či vzdelávaní, kým budete môcť robiť to, po čom tak veľmi túžite. Mali by ste vedieť aj to, že nie všetko  vždy musí byť na ceste za snom príjemné, ale v živote to už tak chodí, že človek musí niečo obetovať. Ale ak  veľmi chce a nevzdáva sa, úspech sa potom určite dostaví.

      • Nechci byť človekom, ktorý je úspešný, ale buď človekom, ktorý za niečo stojí.
      • Albert Einstein
      • Miluj všetkých, dôveruj málokomu, neubližuj nikomu.
      • William Shakespear
      • Študent nie je nádoba, ktorú treba naplniť, ale fakľa, ktorú treba zapáliť.
      • Carl Rogers