Jesenné prázdniny pre žiakov sú v dňoch 30. a 31. októbra 2024.
1. novembra 2024 je deň pracovného pokoja - Sviatok všetkých svätých.
Vyučovanie podľa rozvrhu bude pokračovať v pondelok 4. novembra 2024.
Prajeme príjemné oddychové dni.
Jesenné prázdniny pre žiakov sú v dňoch 30. a 31. októbra 2024.
1. novembra 2024 je deň pracovného pokoja - Sviatok všetkých svätých.
Vyučovanie podľa rozvrhu bude pokračovať v pondelok 4. novembra 2024.
Prajeme príjemné oddychové dni.
28. októbra 2024 naša škola oslávila Medzinárodný deň školských knižníc. Na oslavu sme si pozvali do našich tried vzácnych hostí, naše staré mamy, starých otcov, mamy, ba aj krstných rodičov. Pozvali sme si ich, aby s nami v tento deň čítali.
V úvode našich hostí a žiakov 1. stupňa potešili žiaci záujmového krúžku Malá Bukovinka, dramatizáciou rozprávky O repe, s hudobným sprievodom Alžbetky Gažúrovej a Miška Krnáča.
Žiakov 2. stupňa pozdravil a povzbudil do čítania Marek Rozkoš, člen a herec divadla JGT vo Zvolene. Potom si vypočuli audio rozprávky v podaní študentov herectva.
Po úvodnom rozprávkovom privítaní sa naša škola rooozčííítaaala. Čítalo sa vo všetkých triedach našej školy, čítali sa knihy z našej školskej knižnice. Čítali hostia, pani učiteľky, aj žiaci a spoločne sme strávili príjemné spoločné chvíle pri knihách.
Stačilo tak málo vôľa, ochota, prítomnosť našich najmilších a dobrá kniha, aby sa nám všetkým objavil na tvárach úsmev a v srdci nás hrial dobrý pocit.
V tento deň bolo krásne jesenné počasie, ale pestrosť farieb nám priniesol aj sviatok kníh, ktoré patria do škôl a školských knižníc.
V závere dovoľte, aby sme sa poďakovali všetkým, ktorí prijali naše pozvanie a verte mi, nebolo ich málo, zaplnili priestory školskej knižnice.
Niekedy nabudúce, dočítania priatelia!
Dňa 22. októbra 2024 sa žiaci z krúžku Malá Bukovinka, zúčastnili zaujímavej výstavy pod názvom „Od zrnka k hrnku,“ ktorá je momentálne situovaná v Horehronskom múzeu v Brezne.
Prostredníctvom nej sa dozvedeli nielen o tom, ako chlieb prichádza na svet dnes, ale aj o tradičných metódach jeho prípravy, ktoré používali naši predkovia. Deti mali možnosť počuť aj vidieť, aké suroviny a pomôcky sú potrebné na výrobu chleba. Ba dokonca si vyskúšali osievanie múky, pučenie kukurice, rozpoznávanie rôznych druhov obilnín a najväčšou zábavou bolo pečenie koláčikov.
Tento zážitok bol pre deti nielen poučný, ale aj zábavný. Veríme, že si odniesli množstvo nových poznatkov a inšpirácií.
MM a SG
Do fotogalérie bol pridaný nový album Šarkaniáda v ŠKD 2024.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Výchovný koncert Peniaze (finančná gramotnosť) 2024.
V piatok 18.10.2024 sa v rámci Chalupkovho Brezna uskutočnil tvorivý workshop pre žiakov základných a stredných škôl pod názvom Od slova k zázrakom.
Zúčastnili sa na ňom aj žiaci našej školy Dominik Knapčok, Emka Murgašová a Kristínka Čopjanová. Workshop viedol veľmi známy spisovateľ Valentín Šefčík. Najprv porozprával o začiatkoch svojho písania, potom mladí nádejní tvorcovia odpovedali na rôzne otázky a hlavne počúvali rady, ako majú tvoriť prózu a poéziu. Pracovali aj prakticky. Dostali zaujímavé úlohy, napríklad, písali, čo pre nich znamená slovo šťastie, ako si predstavujú ticho. Kreatívna úloha bola vymyslieť meno pre ministerku jesene. Dve hodiny ubehli ako voda. Spisovateľove odporúčania si určite zapamätajú, zoberú k srdcu a v budúcnosti si pri písaní na ne spomenú.
Ako spoznať rôzne druhy prírodných materiálov? Najlepšie vlastnou skúsenosťou. Štvrtáci sa v piatok 18.10.2024, počas hodiny pracovného vyučovania, vybrali na vychádzku. Krásne slnečné počasie bolo ideálne na to, aby mali možnosť na vlastné oči vidieť krásu jesennej prírody. Popritom mali možnosť hmatom rozlišovať povrch rôznych prírodných materiálov. Dotýkali sa skaliek, listov, kôry stromov, konárikov, z ktorých si vytvorili malé dielka. Pozerať sa, skúmať, tvoriť, hrať sa.... aké jednoduché, a zároveň poučné a príjemné.
Dňa 18.10.2024 sa boli žiaci V., VII. VIII. a IX. ročníka korčuľovať na zimnom štadióne v Brezne.
Všetci sme si tento deň naplno užili a veríme, že si to v blízkej dobe ešte spolu zopakujeme.
V sobotu 19.10.2024, sa v Tomášovciach konal 3. ročník seriálu turnajov Tomášovská liga mládeže 2024/25, kde v kategórii chlapci do 14 rokov, Boris Baran z 8.triedy obsadil krásne 2.miesto.
Boriskovi gratulujeme a držíme palce, aby šnúra jeho víťazstiev bola čo najdlhšia.
V stredu, dňa 16.10.2024 boli žiaci z Malej Bukovinky, ale aj dvaja huslisti, Alžbetka Gažurová a Miško Krnáč, potešiť a pozdraviť našich seniorov v zasadačke OÚ v Beňuši.
Program bol pripravený s láskou a deti ho s rovnakou láskou predviedli aj seniorom. Úprimnosť, energia a nadšenie detí dodávali programu ten správny šmrnc. Toto stretnutie nielenže potešilo seniorov, ale aj posilnilo väzby medzi generáciami. Žiaci si uvedomili, aké dôležité je vyjadriť úctu a vďaku našim starším a obohatili sa o ďalšie cenné životné skúsenosti.
Monika a Slávka
Ako keby slnce zasvietilo na sneh –
všetko vo mne zjasnie,
tak mi vrúcne je.
Netušili by ste, ako mi je krásne,
keď sa na mňa ktosi
s láskou usmeje.
Slovami spisovateľa Milana Rúfusa sa deti poďakovali za lásku tým, ktorým je venovaný mesiac október. Tým, ktorí prežívajú jeseň svojho života a túžia po láske, úsmeve, vďačnosti a záujme. Boli to klienti zariadenia sociálnych služieb LUNA. S veľkou radosťou nás privítali a naše vystúpenie, ktoré sme si pre nich pripravili ocenili neutíchajúcim potleskom. Deti sa predviedli v speve ľudových piesní, prednese, ale ukázali aj svoje herecké nadanie v hranej rozprávke. Obdarovali ich papierovou šálkou čaju, ktorej sa potešili. My sme však boli obdarovaní oveľa viac ako oni. Už dávno sme nezažili toľko lásky, úsmevu, vďačnosti, dobrej nálady a príjemnej atmosféry. Postarali sa o to nielen klienti, ale aj zamestnanci zariadenia. Rozlúčili sme sa so želaním, že sa stretneme opäť, keď budeme mať pripravený nový program.
Poďakovanie za vystúpenie patrí žiakom tretieho a prvého ročníka. Za husľový sprievod ďakujeme Alžbetke Gažúrovej a Miškovi Krnáčovi.
Všetky deti sveta
– Tvoje sedmikrásky,
ktorými si osial modrú planétu –
ďakujú Ti, Pane, za dar ľudskej lásky.
I dar lásky Božej –
ten dar, že sme tu.
Nový školský rok má za sebou niekoľko dní, týždňov a my všetci sme sa s chuťou pustili do svojich školských povinností. Popri nich sme nezabudli na čítanie. Čítanie kníh doma, ba aj v škole. Čítame si samostatne, s pani učiteľkou, s rodičmi, ale aj .... s našimi milovanými starými rodičmi.
Jeden z nich prijal pozvanie do našej triedy na hodinu čítania a stal sa našim prvým tohtoročným hosťom, ktorý nám prišiel čítať.
Bol ním pán Ferdinand Hrablay, ktorý svojim príchodom nám všetkým zlepšil náladu.
Na celú vyučovaciu hodinu prebral žezlo pani učiteľky.
A nielenže nám čítal príbehy svojho starého otca Ako Závačani raka chytali, Ako Závačani slnko do vreca chytali, alebo isto pravdivá povesť o slniečku.
Svoje čítanie a naše spoločné rozprávanie spestril zábavnými piesňami, ktoré sme si v sprievode s jeho gitarou zaspievali a naučili sa.
V závere vyučovacej hodiny sme všetci, do svojej žiackej knihy, dostali od pána Hrablaya sladkú jednotku.
Opäť sa potvrdilo, že čítanie má zmysel. Strávili sme pekné a nezabudnuteľné chvíle.
Tretiaci a pani učiteľka Slávka
Krásne slnečné piatkové poobedie sme sa spolu s našimi malými kamarátmi prvákmi vybrali k zvonici, kde sme sa zahrali na „schovku“.
Nebola to však taká obyčajná schovávačka. Skrývali sme sa v lese plnom lístia, kríkov, rôznych húb a hlavne spolu. Bol to pre nás zážitok! Zasmiali sme sa, viac sa spoznali, zabehali a strávili pekné chvíle v prírode. Už teraz sa tešíme na ďalšie.
S pozdravom Vaši deviataci!
V pondelok, 14.10.2024, žiaci 6., 7. a 8.ročníka imaginárne prostredníctvom náučného programu SVET OKOLO NÁS vstúpili do sveta, kde vzrušenie stretáva exotiku, kde príroda spieva svoje najkrajšie melódie a kultúra je tak rozmanitá ako dúha na oblohe po letnom daždi. V ôsmom dieli vzdelávacieho programu Svet okolo nás sa vydali na zážitkovú cestu do Indonézie, ktorá sa rozprestiera ako smaragdové drahokamy v okolí rovníka v oblasti Ázie a Oceánie.
Indonézia, skvost juhovýchodnej Ázie a Oceánie, je mozaikou viac ako 17-tisíc ostrovov, ktoré pulzujú životom a príbehmi. Svojou hustotou obyvateľstva je to štvrtý najľudnatejší štát na Zemi. Prekľučkovali sa ruchom Jakarty, pulzujúceho srdca Indonézie s modernými mrakodrapmi, ktorá je situovaná na magickom ostrove Java. A podobne ako sa New York pýši prezývkou "veľké jablko", Jakarta sa môže pochváliť svojim vlastným exotickým názvom: "veľký durian". Za sprievodu cetovateľom ďalej navštívili Jogjakartu, ostrovy Bali, Borneo a Sullawesi.
V sobotu, 12.10.2024, sa v Liptovskom Mikuláši konal šachový turnaj, na ktorom sa zúčastnil aj žiak našej školy, Boris Baran (VIII.trieda). V kategórii chlapci do 14 rokov obsadil krásne 3.miesto.
Boriskovi gratulujeme a prajeme veľa šachových úspechov.
V piatok, 4. októbra 2024, sme si pripomenuli tento významný deň na našej škole rôznorodými aktivitami. Nenásilne, a najmä hravo. Prezentácia, ktorá sa premietala na chodbe, upriamila pozornosť na zvieratá, ktoré sú najviac ohrozené a hrozí im vyhynutie. Myslíme si, že je to dostatočný dôvod na to, aby sme sa so žiakmi zamysleli a povedali si, ako so živými tvormi zaobchádzať, neubližovať im, ale sa o ne starať. Na znak toho si niektorí žiaci priniesli do školy svojho zvieracieho miláčika, tentokrát len plyšového. Dotykom, pohladením a mojkaním sa s ním, ukázali ako sa správať k zvieratkám, ako sa o ne starať a ako s nimi zaobchádzať. Z plyšových zvieratiek sme si urobili peknú výstavku. Tá však netrvala dlho, len jednu vyučovaciu hodinu. Majitelia plyšáčikov sa hneď po zvonení rozbehli pre toho svojho miláčika, aby sa mohli k nemu pritúliť a ochrániť si ho. Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí nezabudli a zapojili sa do tejto veselej a príjemnej aktivity. Deň pokračoval čítaním príbehov, spievaním a počúvaním piesní, vymaľovávaním obrázkov, rozprávaním sa, samozrejme o zvieratách.
V poobedňajších hodinách sa žiaci stretli pri Legu a spoločnými silami v malých skupinkách vytvorili pozoruhodné dielka. Svojimi nápadmi a schopnosťou tvoriť mnohí prekvapili, tí ktorí zatiaľ iba pomáhali sa priučili, ale bez nich by to nešlo. Naše pódium by nekrášlili líška z Malého princa, krásny slon, dinosaurus s otáčajúcou sa hlavou, psíci, malí, veľkí i farební, korytnačky, raky, kraby, rybky, prasiatko, kuriatko a mnohé iné. Jednoducho krásne a zaujímavé. Deti stavali, rozprávali sa a smiali. Niektoré si i poplakali, keď sa ich zvieratká rozpadli, zrútili. Ale tak to už pri stavaní z lega býva. Veľká dávka chuti, trpezlivosti, spolupráce a ohľaduplnosti je nevyhnutná.
Ďakujeme všetkým, ktorí prišli (a bolo vás veru dosť, 35 žiakov, mladších i starších), a skvelo strávili zamračené a upršané piatkové popoludnie.
Pohľad na Lego - zvieratká vyčaril úsmev a to je dobre, veď 4.október patrí aj Svetovému dňu úsmevu. Tento deň bol určený na dobré skutky, dobrú náladu a na pochopenie sily úsmevu, ktorý robí naše dni krajšími.
pani učiteľka Zuzka
Na prelome mesiacov september a október žiaci 2. stpňa v rámci jesenného účelového cvičenia získavali a prehlbovali si vedomosti a zručnosti vo vzdelávacej oblasti Ochrana života a zdravia.
V každej časti cvičenia (Riešenie mimoriadnych udalostí – civilná ochrana, Zdravotná príprava, Pohyb a pobyt v prírode, Dopravná výchova – výchova k bezpečnosti v cestnej premávke, Poznávanie a ochrana prírody) žiaci získavali body. Výsledky žiakov podľa tried boli na veľmi dobrej úrovni, najúspešnejšou triedou s najvyšším získaným počtom bodov sa stal kolektív siedmakov.
Gratulujeme!
V pondelok sme si pripomenuli Deň mlieka na školách a veruže to bola hostina!
Mlieko je vďaka svojmu zloženiu nenahraditeľným pre zdravú výživu. Jeho hlavné zložky – bielkoviny, tuk, mliečny cukor, minerálne látky a tiež vitamíny – tvoria komplexnú vyváženú potravinu pre všetky vekové i zdravotné kategórie ľudí. K zdravej výžive prispievajú aj mliečne baktérie, ktoré pozitívne ovplyvňujú tráviaci systém a metabolizmus ľudí.
A práve preto naše šikovné deviatačky spolu s pani učiteľkami Paťkou a Evkou pripravili pre žiakov občerstvenie plné mliečka a mliečnych dobrôt, po ktorom už po veľkej prestávke nebolo ani chýru ani slychu. V školskom klube si zase ukázali ako sa vyrába maslo.
Tento deň sprevádzalo aj hlasovanie, v ktorom žiaci vyjadrili, či im chutia viac domáce výrobky alebo z obchodu. S veľkým náskokom vyhrali práve domáce produkty, za ktoré veľmi pekne ďakujeme pani učiteľke Srnkovej a pani učiteľke Gondovej!
Veríme, že mlieku ostanete všetci verní aj naďalej.
Minulý týždeň, 26. septembra, sme tradične na našej škole oslávili Európsky deň jazykov. Vieme, že učenie sa jazykov je nielen dôležité pre osobný rozvoj, ale aj pre budovanie mostov medzi kultúrami.
Na našej škole sme pre žiakov pripravili rôzne aktivity, aby sme im ukázali krásu a rôznorodosť jazykov. Siedmakom, ôsmakom a deviatakom sme usporiadali európsky kvíz, ktorý preveril ich vedomosti a všeobecný prehľad o Európe a jej rozmanitosti.
Pre piatakov a šiestakov sme pripravili kreatívnu aktivitu s názvom „learning stations“, kde sa mohli presúvať medzi rôznymi stanovišťami, na ktorých sa zoznamovali s rôznymi jazykmi, vlajkami, lúštili heslo zakódované v gréckej abecede a rozhýbali svoje jazyky s jazykolamami v poľštine, angličtine a češtine.
Európsky deň jazykov nám pripomenul, aké dôležité je otvoriť sa novým jazykovým výzvam a obohatiť svoj život o nové poznatky. Veríme, že tieto aktivity inšpirujú našich žiakov k ďalšiemu štúdiu jazykov a pomôžu im rozvíjať zručnosti, ktoré sú v dnešnom svete nesmierne cenné.
Dnešným dňom, t.j. 1.10.2024, bol zber šípok ukončený.
Všetkým zapojeným žiakom ďakujeme!
Powered by aSc EduPage