FOTOALBUM
Naše deti nevedia čítať s porozumením. Slovenskí žiaci opäť zlyhali v oblasti porozumenia textu...
Z každej strany počúvame o najväčšom probléme našich žiakov. Napriek tomu, že ako pedagógovia si tento problém uvedomujeme a cielene pracujeme na jeho zmiernení, výsledky stále neodzrkadľujú vynaložené úsilie. Výskumy naznačujú, že ak chceme, aby deti v budúcnosti čítali s porozumením, mali by sme im čítať už v predškolskom veku a zároveň sa s nimi o prečítanom texte rozprávať. Bohužiaľ, toto sa v každej domácnosti a ani v každej materskej škole nerealizuje.
Už niekoľko rokov sa usilujem svojim žiakom pomôcť s týmto problémom aj prostredníctvom čitateľských výziev. Tieto výzvy majú za cieľ motivovať deti k pravidelnému čítaniu kníh. Odmenou však nie je známka, ale zážitok – výlet do blízkeho okolia.
Keďže tento „malý projekt“ sa stretol s veľmi pozitívnymi ohlasmi medzi žiakmi, rozhodla som sa rozšíriť ho aj do 1. ročníka, v ktorom žiaci ešte nie sú samostatnými čitateľmi. Sprostredkovateľmi prečítaného textu sa stávajú rodičia detí. Ich úlohou je každý deň prečítať dieťaťu jednu rozprávku alebo príbeh z vybranej knihy a viesť s ním krátku diskusiu. Po skončení výzvy deti čaká nenáročná skúška – musia ma presvedčiť, že knihu naozaj prečítali. Od januára do februára mali prváci za úlohu prečítať knihu Smieško v 1. triede. Do výzvy sa zapojilo 13 zo 16 žiakov, čo je slušný výsledok. Odmenou za ich úsilie bol spoločný výlet do kina Mostár v Brezne.
Pre deti bol výlet viditeľným bonusom, no skutočné, hlbšie prínosy tejto výzvy sú pre ich oči ešte neviditeľné, no o to významnejšie pre ich osobný rast a rozvoj.
triedna učiteľka 1. triedy